V rámci hodin dějepisu se žáci 6.A přenesli do antických Athén, aby na vlastní kůži zažili, jak fungoval střepinkový soud (ostrakismus) – jeden z prvků athénské demokracie.
Aby lépe pochopili, jak Athéňané rozhodovali o vyhnání nežádoucích osob z města, žáci si nejprve povídali o fungování tohoto systému. Dozvěděli se, že každý občan mohl napsat na keramický střep (ostrakon) jméno osoby, kterou považoval za hrozbu pro demokracii, a pokud dostal dotyčný dostatek hlasů, musel na deset let odejít do vyhnanství.
Historie na vlastní kůži
Teorie ale nebyla jediným bodem programu! Každý žák dostal kousek rozbitého květináče, který si upravil do podoby vlastního ostraka. Poté si vyzkoušel napsat své jméno řeckou alfabetou, stejně jako to kdysi dělali starověcí Athéňané. Tento kreativní úkol nejen zpestřil výuku, ale také pomohl žákům lépe si zapamatovat princip ostrakismu i podobu řeckého písma.
Co jsme si odnesli?
Hodina byla nejen zábavná, ale i poučná. Žáci si uvědomili, že demokracie ve starověku vypadala jinak než dnes, a přemýšleli nad tím, zda byl ostrakismus spravedlivý nebo zneužitelný.
Díky propojení teorie s praxí a kreativní činnosti si žáci nejen odnesli nový poznatek, ale také si vytvořili originální suvenýr – vlastní ostrakon. Možná se na chvíli cítili jako občané starověkých Athén, rozhodující o osudu svého města. A kdo ví? Třeba se jim díky této hodině antická demokracie vryla do paměti stejně trvale jako nápisy na keramických střepinách.
🏺 Dějiny nemusí být jen o čtení z učebnic – někdy stačí vzít do ruky střep a stát se na chvíli součástí historie!